Domocredix - Middia
Naszyjnik Trójlistki (NOWY)
Dwa czółenka i szydełko

Na schemacie cyframi zaznaczone są ilości słupków, a literami kolejność wykonywania elementów. Kolorem czarnym pierwszy rząd, a zielonym - drugi.

Wersja szydełkowa

W naszyjniku jest po 9 koralików w każdym czerwonym trójlistku. 12 trójlistków. Długość końcową naszyjnika można zmienić odpowiednio dodając lub odejmując ilość elementów powtarzalnych. Potrzebną ilość koralików, najlepiej z zapasem należy nawlec na czerwoną nić, którą będziemy używać w drugim rzędzie.

Zaczynamy od czarnej nici. 10 oczek łańcuszka, kółeczko A: 6 słupków, pikotek, 6 słupków i zamykamy kółeczko, jedno oczko łańcuszka, Kolejne kółeczko B, 10 oczek łańcuszka i tak dalej według schematu. Wszystkie kółeczka mają tyle samo słupków. Powtarzamy schemat aż uzyskamy pożądaną długość, pamiętając aby rząd skończył się sekwencją taką samą jaką zaczął: kółeczko 6-6, oczko łańcuszka, kółeczko 6-6, 10 oczek łańcuszka.

Drugi rząd zaczynamy wrobieniem 10 oczek ścisłych w pierwszych 10 oczek łańcuszka poprzedniego rzędu. Następnie oczko łańcuszka i trzy kółeczka po 6-6 oddzielone oczkami łańcuszka. Na pikotkach każdego z kółeczek po trzy koraliki. Po trójlistku znów oczko łańcuszka. Tak zrobiony trójlistek trzeba odwrócić na lewą stronę względem reszty robótki aby można było dalej kontynuować pracę. W kolejne 10 oczek łańcuszka poprzedniego rzędu znów wrabiamy 10 oczek ścisłych klasycznego szydełka. Wzór powtarzamy według schematu, a w co trzeciej przerwie między łańcuszkami poprzedniego rzędu robimy tylko jedno oczko łańcuszka zamiast trójlistka. Gotowy naszyjnik nie będzie płaski. Trójlistki będą nieco odstawać. Ewentualnie można go przeprasować na mokro przez ręcznik.

Wersja robiona czółenkami będzie wyglądać nieco inaczej i będzie znacznie drobniejsza. Oba rzędy robi się jednocześnie. Potrzebne są dwa czółenka. Na nić czerwoną należy nawlec odpowiednią ilość koralików. Będzie ich więcej (np. nie 9*12 tylko 9*16) bo na tę samą długość naszyjnika przypadnie więcej trójlistków. Na zdjęciu niżej przedstawiony jest przykładowy kawałek koronki robionej czółenkami. Koronki czółenkowej nie zaleca się zaczynać od łuczka, dlatego schemat też przedstawia inny początek koronki. Nici z dwóch czółenek należy związać ze sobą i w miejscu supełka rozpocząć pracę. Pierwsze kółeczko A 6-6 - czarna nić. Czyli 6 słupków, pikotek, 6 słupków. Odwracamy robótkę i na rękę nawijamy nitkę czerwoną z drugiego czółenka, a słupki wykonujemy czółenkiem z czarną nitką. Tak powstaje czerwony łuczek z 10-ciu słupków. Następnie wykonujemy trzy kółeczka czółenkiem z czerwoną nitką B, C, D. Nawijamy na rękę czerwoną nitkę i przesuwamy na nią 3 koraliki przed rozpoczęciem wiązania słupków. A w miejscu pikotka umieszczamy trzy koraliki. Każde kółeczko ma 6 słupków jeden pikotek z koralikami i kolejne 6 słupków. Po skończeniu trójlistka odwracamy robótkę aby wykonać dwa czarne kółeczka E i F. Nawijamy czarną nitkę na rękę i robimy słupki czółenkiem z czarną nitką. 6 słupków, połączenie z kółeczkiem A, 6 słupków. Drugie kółeczko 6-6. Znow odwracamy robótkę do wykonania łuczka i trójlistka. Nawijamy na rękę czerwoną nitkę i wykonujemy łuczek z 10-ciu słupków czółenkiem z czarną nitką. Znów trójlistek i tak dalej według schematu. Nie wykonujemy trójlistka w co trzeciej przerwie między łuczkami.Korzystając z moich schematów i kursów nie zapomnij podać linku do mojej strony. Dziękuję :o) Using my patterns and tutorials do not forget to put a link to my site. Thank you :o)
2016.02.25 14:33


- Wszelkie prawa zastrzeżone