Domocredix - Middia
Kolia Trójlistki
Technika cro-tat i czółenko

Na schemacie cyframi zaznaczone są ilości słupków, a literami kolejność elementów. Czerwono wyróżnione są szklane krople. Zielone cyfry oznaczają wersję na czółenko. Przed rozpoczęciem pracy należy nawlec na nitkę nieparzystą ilość kropli z poprzecznym otworkiem po węższej stronie. Ilość zależna jest od długości koronki jaką chcemy wykonać.CRO-TAT
Zaczynamy pracę od kółeczka zaznaczonego na schemacie literą A. Wykonujemy 7 słupków, a następnie przesuwamy z kłębka jedną kroplę i robimy długi pikotek z kroplą. Pikotek musi być dość długi aby dało się do niego podłączyć dwa kółeczka. Robimy jeszcze 7 słupków i ściągamy całość z szydełka aby zamknąć kółeczko. Dalej jest 6 oczek łańcuszka (B). Kółeczko C według schematu 6-4-2, czyli 6 słupków, pikotek, 4 słupki, pikotek, 2 słupki i zamykamy kółeczko. Kółeczko D: robimy 2 słupki, łączenie z kółeczkiem C, 6 słupków, łączenie z kółeczkiem A (tak aby kropla zwisała swobodnie do dołu), 6 słupków, pikotek, 2 słupki, zamykamy kółeczko. Kółeczko E: 2=4-2. Normalnej długości pikotek do łączenia. Dalej 6 oczek łańcuszka. Następnie kółeczko G: 7 słupków, łączenie z kółeczkiem A. Trzeba zwrócić uwagę aby kółeczka A i G były pod kółeczkiem D. Dalej 5 słupków, pikotek 2 słupki i zamykamy kółeczko. Kółeczko H, I oraz łańcuszek J według schematu. W kółeczku I znów trzeba zrobić długi pikotek z kroplą. Kółeczko K trzeba połączyć z kółeczkiem E nad łańcuszkami. Dalej wzór się powtarza. Kończymy koronkę jednym kółeczkiem z dolnego rzędu trójlistków, czyli 7=7.

CZÓŁENKO (dla praworęcznych)
Do wykonania koronkowej części naszyjnika używamy jednego czółenka. Po nawleczeniu potrzebnej ilości kropli, nawijamy nitkę na czółenko. Następnie przepychamy wszystkie krople do wnętrza czółenka. Zaczynamy od kółeczka A. Nawijamy na lewą rękę nitkę razem z jedną kroplą.Wykonujemy 7 słupków, a następnie długi pikotek z kroplą. Pikotek musi być dość długi aby dało się do niego podłączyć dwa kółeczka (D oraz G). Następnie kolejne 7 słupków i zamykamy kółeczko. Odwracamy robótkę i wykonujemy łuczek B - 7 słupków (do łuczka nawijamy na lewą rękę nitkę z kłębka). Znów odwracamy robótkę i wykonujemy kółeczko C. 6-4-2 czyli 6 słupków, pikotek, 4 słupki, pikotek, 2 słupki. Zamykamy kółeczko. Kolejne kółeczko: 2=6=6-2 czyli 2 słupki i połączenie z poprzednim kółeczkiem, 6 słupków i połączenie z kółeczkiem A (tak aby kropla zwisała swobodnie w dół), kolejne 6 słupków, pikotek i 2 słupki - zamykamy kółeczko. Kółeczko E: 2=4-6. Odwracamy robótkę i wykonujemy łuczek F (7 słupków). Łuczki powinny być schowane za górnymi kółeczkami. Znów odwracamy koronkę i wykonujemy kółeczko G (7=5-2) czyli 7 słupków i połączenie z długim pikotkiem kółeczka A, dalej 5 słupków, pikotek i 2 słupki. Dalej według schematu. Do kółeczka H trzeba pamiętać aby przesunąć kroplę na pętlę lewej ręki przed rozpoczęciem pracy. Następny ważny moment to kółeczko K. Trzeba je połączyć z kółeczkiem E tak, aby łuczki zostały na spodzie. Kiedy mamy już wystarczającą długość, kończymy jednym kółeczkiem z dolnego rzędu trójlistków.

Sznureczki do kolii wykonane są zwykłym szydełkiem i są to dwa proste łańcuszki. Należy je "wciągnąć" w środek koronki (między górny a dolny rząd). Można też je zastąpić stalową linką jubilerską, rzemykiem czy też bawełnianym sznurkiem woskowanym.


Korzystając z moich schematów i kursów nie zapomnij podać linku do mojej strony. Dziękuję :o) Using my patterns and tutorials do not forget to put a link to my site. Thank you :o)
2016.01.26 12:12


- Wszelkie prawa zastrzeżone