Domocredix - Middia
Schemat naszyjnika
Technika dwa czółenka dla praworęcznych

Schemat można powiększyć klikając na niego.

Na schemacie cyframi zaznaczone są ilości słupków, a literami kolejność wykonywania elementów. Kolorem czarnym nić z pierwszego czółenka, zielonym - z drugiego. Wykonanie tego naszyjnika wymaga dwóch czółenek.

Po nawinięciu nici na dwa czółenka należy do obu nawlec koraliki. Odpowiednio na pierwsze czółenko koraliki występujące parami w górnej części naszyjnika. Na drugie czółenko - koraliki występujące trójkami. Ilość zależy od długości naszyjnika jaki chcemy uzyskać.

Wiążemy nici czółenek ze sobą i zaczynamy przy supełku. Nawijamy na lewą rękę nitkę z dwoma koralikami z pierwszego czółenka. Wykonujemy kółeczko A. 10 słupków, pikotek z koralikami, 6 słupków. Zamykamy kółeczko. Odwracamy robótkę. Nawijamy na rękę nić z drugiego czółenka i wykonujemy łuczek B pierwszym czółenkiem. 6 słupków, pikotek, 6 słupków. Odwracamy robótkę i wykonujemy kółeczko C. 6 słupków, łączenie z kółeczkiem A do pikotka z dwoma koralikami, 8 słupków, pikotek, 2 słupki. Schemat opisowy 6=8-2. Kółeczko D łączymy z kółeczkiem C. W kółeczku D są dwa koraliki, które trzeba przed rozpoczęciem pracy przesunąć na nitkę owiniętą wokół lewej ręki. 2 słupki, łączenie, 8 słupków, pikotek z dwoma koralikami, 6 słupków. 2=8*6 (gwiazdka oznacza pikotek z koralikami). Odwracamy robótkę i wykonujemy kółeczko E drugim czółenkiem. Nawijamy na lewą rękę nitkę z trzema koralikami. 5 słupków, pikotek z koralikami, 5 słupków. Zamykamy kółeczko. Nie odwracając robótki nawijamy na lewą rękę nitkę z drugiego czółenka, a pierwszym czółenkiem wykonujemy łuczek F 6-6. Odwracamy robótkę i wykonujemy kółeczko G. Od tego miejsca wzór się powtarza jak od kółeczka C. Gdy osiągniemy żądaną długość naszyjnika, kończymy go kółeczkiem K. Zapięcie naszyjnika należy umocować za pomocą nici końcowych i początkowych w trakcie ich chowania.

Na zdjęciu przedstawiono naszyjnik wykonany szydełkiem.


Korzystając z moich schematów i kursów nie zapomnij podać linku do mojej strony. Dziękuję :o) Using my patterns and tutorials do not forget to put a link to my site. Thank you :o)
2015.08.05 10:11


- Wszelkie prawa zastrzeżone