Domocredix - Middia
Tkanie na krosnach o sztywnym grzebieniu

Tu pojawią się niebawem schematy i przykłady ręcznie tkanych materiałów :o)

Film przedstawia proces ręcznego wybierania wzoru na krosnach ze sztywnym grzebieniem.


Jest to tutorial dla osób, które znają podstawy tkania na takim krośnie.
Wzór najlepiej widać, gdy osnowa ma kolor inny niż wątek.
Na schemacie kolorem różowym oznaczone zostały nici osnowy przechodzące przez długie szczeliny grzebienia, a szarym - przechodzące przez dziurki. Tymi samymi kolorami oznaczone są rzędy, w których na górze jest jeden lub drugi zestaw nici osnowy. Inaczej mówiąc: rząd różowy - grzebień u dołu; rząd szary - grzebień u góry. I tymi samymi kolorami są oznaczone prostokąty tworzące wzór. Jeden prostokąt = jeden odcinek nitki wątku tworzacy wzór. Jeden prostokąt obejmuje 3 ewentualnie 5 nitek. Ale w momencie tworzenia rzędu bierzemy pod uwagę tylko jeden kolor, który akurat jest u góry.
Tworzenie wzoru polega na zahaczaniu wybranych nitek z górnego rzędu za pomocą zaostrzonego patyka, drutu dziewiarskiego, lub czegoś podobnego :) I opuszczaniu ich na dół przed przełożeniem czółenka.
Rząd 1 - Kolor różowy. Grzebień u dołu: wkładamy patyk poziomo w prześlit między nitkami osnowy i "łapiemy" nim dwie nitki z górnej warstwy. Nitki do złapania/opuszczenia w dół przechodzą przez środki prostokątów na rysunku. Różowa nitka - różowy prostokąt. Łapiemy pierwszą nitkę, zostawiamy dwie wolne i łapiemy drugą. Dociskamy je patykiem w dół. Przekładamy czółenko z wątkiem, wyjmujemy patyk, dociskamy wątek grzebieniem, zmieniamy pozycję grzebienia na górną.
Rząd 2 - Kolor szary: Po zmianie pozycji grzebienia, można zauwazyć, że spod pojedynczej nitki wzoru rzędu pierwszego wystają teraz dwie (na schemacie szare) nitki osnowy. Łapiemy patykiem lewą nitkę z lewego prostokąta i prawą z prawego. Między złapanymi nitkami osnowy są trzy wolne nitki. Analogicznie dociskamy złapane nitki patykiem w dół, przekładamy czółenko i.t.d.
W rzędzie 4. są trzy nitki do złapania.
W rzędzie 5. cztery nitki. Na środku wzoru łapie się dwie sąsiadujące. Czyli obie wychodzące z prostokąta poprzedniego rzędu.
Od rzędu 9. wzór się zwęża, czyli zamiast łapać zewnętrzne nitki wychodzące spod wzoru, łapiemy wewnętrzne.

2015.06.22 16:31


- Wszelkie prawa zastrzeżone