Domocredix - Middia
Schematy
Zajrzyj też do działu Czółenko. Są tam schematy na dwie techniki

Kolczyki Romby. Zdjęcie i schemat można powiększyć klikając na nie. Nici Lizbeth 10 181. Szydełko 1 mm. Schemat użyteczny dla każdej techniki frywolitkowej. Na szydełku między kółeczkami są dwa oczka łańcuszka. Na czółenku lub igłą między kółeczkami są łuczki po 4 słupki.

Dodano 2015.07.27

Kolczyki. Nici Lizbeth 10 177. Szydełko 1 mm. Schemat użyteczny dla każdej techniki frywolitkowej. W szydełku warto między kółeczkami zrobić jedno oczko łańcuszka. Środkowy koralik mocuje się przez nawleczenie go na luźną końcową nitkę i schowanie jej w kółeczko po przeciwnej stronie.


Zakładka. Dość prosta. Tylko jeden obieg przypada na element. Wykonana z nici Eldorado lub Maxi. Szydełkiem o grubości 1 mm

Powstaje z trzech kwadratowych elementów według pokazanego schematu. Między kółeczkami w każdym trójlistku robimy jedno oczko łańcuszka. Łuki składają się z dziesięciu oczek łańcuszka. Zaczynamy od małego kółeczka: 6-6-2 (cyfry oznaczają ilość wiązań frywolitkowych, a znak minus pikotek). Zamykamy kółeczko, robimy jedno oczko łańcuszka i zaczynamy większe kółeczko. Łączymy z małym po dwóch wiązaniach. Potem 5-1-1-5-2. Dalej według rysunku. Kolejny kwadrat dołączamy do bocznych pikotków (nie na samych rogach).

Równie dobrze może wyglądać na przykład podkładka pod kubek z czterech kwadracików :o)


Inna zakładka. Wykonana z tych samych nici co poprzednia. Nowy element w schemacie to łączenie łańcuszkowych łuczków ze sobą. Przy wykonywaniu drugiej połówki zakładki łączymy odpowiednie łuczki poprzez przerobienie piątego lub szóstego oczka łańcuszka razem z analogicznym oczkiem łuczka z przeciwnej strony. Dołączane oczko łapiemy tylko za jedną nitkę. Przykład gotowej zakładki w galerii.

Powielając środkowy fragment schematu można zrobić bransoletkę lub naszyjnik. Łącząc kilka takich pasków może nawet serwetkę :o)


[Rozmiar: 8564 bajtów]
Naszyjnik Dwukolorowy.
Pierwszy rząd wykonany różowymi nićmi Cora 10. Drugi - brązowa Cora 15.
Pierwszy rząd zaczynamy od kółeczka 10-6 potem 12 oczek łańcuszka, kółeczko 6-8-2 połączone z pierwszym po sześciu słupach, oczko łańcuszka, kółeczko 2-8-6 połączone z poprzednim kółeczkiem po dwóch słupach, 12 oczek łańcuszka. Powtarzamy wzór do uzyskania odpowiedniej długości.
W drugim rzędzie obrabiamy łuczek: 8 oczek ścisłych, pikotek z 3 oczek łańcuszka i znów 8 oczek ścisłych. Potem kółeczko z 10 słupków. Zdjęcie gotowego naszyjnika w galerii.
Proste schematy na kwiatki, dające ładny, płaski efekt końcowy.
Pięciopłatkowy: każdy płatek składa się z 16tu słupków. 2-12-2. Płatki oddzielone są jednym oczkiem łańcuszka. Wersja z pikotkami na wierzchołkach: 2-6-6-2.
Sześciopłatkowy: każdy płatek - 14 słupków. 2-10-2. Płatki również oddzielone jednym oczkiem łańcuszka. Wersja z pikotkami na wierzchołkach: 2-5-5-2.

UWAGA! Próba łączenia pierwszego płatka z ostatnim jest raczej stratą czasu. Proponuję zostawić niepołączone. A przy chowaniu nitek tak przeciągnąć jedną z nich aby w miejscu potencjalnego łączenia dało się te dwa płatki zszyć. Przeciągnięcie nitki spodem daje całkiem przyzwoity efekt.Trójkąt z trójlistków. Może być wykorzystany do zakładek lub kolczyków.
Zaczynamy od małego kółeczka 4-3-3-2, oczko łańcuszka, duże kółeczko 2-16-2 (łączenie pierwszym pikotkiem z małym kółeczkiem), znów oczko łańcuszka i trzecie kółeczko 2-3-3-4 też odpowiednio złączone z poprzednim. I mamy pierwszy trójlistek. Teraz 6 oczek łańcuszka. I dalej według schematu jeszcze dwa trójlistki i łańcuszki.
Przykład zakładki TU. Brzegowe kółeczka dają ciekawy efekt, gdy nie są połączone z kółeczkami z sąsiednich trójkątów.

Sześcioramienna gwiazdka. Zaczynamy od środka (literka A). Kółeczko 6-4-6, 6 oczek łańcuszka, odwracamy robótkę, kółeczka: 6-4-2, 2-5-5-2, 2-6-6-2, 2-5-5-2, 2-4-6 oddzielone pojedynczym oczkiem łańcuszka. 6 oczek łańcuszka i odwracamy robótkę. Powtarzamy sekwencję 6 razy łącząc w odpowiednich miejscach.Sowa (Kliknij by zobaczyć przykładową sowę). Składa się z trzech etapów. Najpierw robimy oczy zgodnie z informacją na schemacie. Następnie łańcuszek zaznaczony czerwonym kolorem. Przywiązujemy nitkę do pikotka i wykonujemy 30 oczek. Mocujemy łańcuszek do pikotka z drugiej strony (np oczkiem ścisłym) i w drodze powrotnej robimy na łańcuszku rząd zielony. Jedno oczko ścisłe w jedno oczko łańcuszka czerwonego rzędu.Koszulka na gęsią wydmuszkę. Wykonujemy według schematu trzy połączone ze sobą elementy kwadratowe (A B C). Robiąc C pamiętamy aby połączyć go z A. Następnie wykonujemy element trójkątny i w trakcie pracy dołączamy go do zrobionych już kwadratów. Zanim zaczniemy drugi element trójkątny, naciągamy koronkę na jajko i analogicznie dołączamy go z drugiej strony.
Korzystając z moich schematów nie zapomnij podać linku do mojej strony. Dziękuję :o)
Using my patterns do not forget to put a link to my site. Thank you :o)

2007.10.18 12:30 (zmodyfikowano: 2015.07.27 16:04)


- Wszelkie prawa zastrzeżone