Domocredix - Middia
Wrabianie koralików
e-naszyjnik - jak go żartobliwie nazwały moje koleżanki :o) Poznasz trzy sposoby wrabiania koralików. Dowiesz się, jak bardzo przydatny może być kawałek żyłki :o)

Na naszyjnik długości 35cm wchodzi 26 kółeczek. A koralików 26x3 czyli 78. Koraliki należy nawlec na nić w kłębku przed przystąpieniem do pracy. Dla uzyskania efektu jak na zdjęciu, nawlekamy po jednym z dwóch kolorów na zmianę. Lepiej nawlec więcej koralików. Może się w trakcie okazać, że długość naszyjnika została źle obliczona. Zależy to od tego, jak mocno ściągamy kółeczka, jak ścisła jest robótka. Użyte nici to Eldorado marki Coats.

Na schemacie czerwonymi kropkami zaznaczone są koraliki. Wzór składa się z kółeczek: 2x7 wiązań frywolitkowych i łuków: 2x5 oczek łańcuszka. Zazwyczaj w schematach frywolitkowych cyfra w środku kółeczka oznacza, że mamy tę samą ilość wiązań na każdym odcinku kółeczka (między pikotkami).

Niżej ilustracje kolejnych kroków:

Na początek pomysł z żyłką na nabieranie koralików. Kawałek cienkiej żyłki wędkarskiej składamy na pół i nawlekamy koraliki na oba jej końce. W pętelkę po drugiej stronie wkładamy koniec kordonka. Przepychamy koraliki na kordonek.Żeby umieścić dwa koraliki na kółeczku, przesuwamy je do samego szydełka. Robimy kolejne wiązania jak przy zwykłym pikotku. Trzeba zostawić jedynie nieco więcej nitki niż zajmują koraliki.


Koralik na łańcuszku należy naciągnąć na pętelkę za pomocą żyłki. Wyjmujemy szydełko, powiększamy oczko z kordonka na długość mniej więcej dwukrotną względem grubości koralika. Przewlekamy żyłkę przez oczko i nakładamy kolejny koralik z nitki na jej swobodne końce. Przepychamy koralik do łańcuszka i wracamy do pracy szydełkiem.


Pikotek dołączamy między koralikami i robimy kolejne kółeczko.
To wszystko, co trzeba wiedzieć aby zrobić taki e-naszyjnik :o)
Niżej na zdjęciu jeszcze jeden sposób nawlekania koralika.

Tu nawlekamy koralik w trakcie pracy. Nie znajduje się na nitce roboczej. Jeśli zrobimy wcześniej odpowiednio duży pikotek, koralików można nawlec więcej. Dalej postępujemy jak ze zwykłym pikotkiem i łączymy go z kolejnym elementem robótki.

I jeszcze przykłady koralików na "wolnych" pikotkach.

Koraliki można też, rzecz jasna, przyszywać albo przyklejać po ukończeniu robótki :o)
2007.10.02 10:46


- Wszelkie prawa zastrzeżone