Domocredix - Middia
Łańcuszek dwukolorowy z kółeczek bocznych
Nie wymaga wywlekania nitki z ucha igły :) Wersja dla praworęcznych.

Do wykonania tego tutoriala użyłam grubego kordonka Cotton 5 w dwóch kolorach i igły nr 3.
W tej metodzie nie trzeba wyjmować nitki z ucha przy robieniu drugiej połówki kółeczka :) Potrzebne są dwa kłębki kordonka. Oczywiście nie muszą być różnych kolorów, ale w nauce pomagają. Zaczynamy Normalnie:

Nawlekamy jeden z kordonków na igłę i odmierzamy odpowiedni kawałek nitki do wciągania w środek. Powinien być 1,5 raza dłuższy niż w zwykłych schematach. Robimy pół kółeczka. Wybrałam prosty wzór 2-2-2 czyli 2 słupki, pikotek, 2 słupki, pikotek, 2 słupki.

Następnie odwracamy robótkę na lewą stronę. Teraz patrzymy na igłę od strony ucha. Układamy nawleczoną nitkę wzdłuż igły, tak aby przylegała na odcinku między uchem i słupkami.

Bierzemy drugi kolor kordonka i nakładamy drugą połówkę kółeczka na igłę razem z nawleczoną, przylegającą nitką. Końcówka w uchu powinna być możliwie krótka aby nie przeszkadzała. Jako że jesteśmy po lewej stronie, warto słupki robić odwrotnie, to znaczy najpierw drugi półsłupek, potem pierwszy. Dzięki temu pikotki będą takie same po obu stronach kółeczka.

Po środku robótki, tam gdzie stykają się kolory, wystaje długa pętla. Odwracamy robótkę znów na prawo i ciągniemy nitkę od strony ucha aż zniknie ta pętla. Pilnujemy żeby nitka nie wypadła z ucha.

Widok po przeciągnięciu nitki do końca. Teraz możemy wyciągnąć igłę i zamknąć kółeczko jak w każdym innym schemacie.

Trzeba koniecznie pilnować, aby pętla po wyciągnięciu igły nie zniknęła w koronce, bo połowa kółeczka się spruje. Wkładamy igłę w pętlę, zamykamy kółeczko.

Pierwsze kółeczko wygląda tak :) Druga fioletowa połówka będzie sztywniejsza, gdyż w jej wnętrzu jest podwójna nić. Ze środka wystaje nitka z igłą, po bokach nitki z kłębków.

Przykładamy igłę do kółeczka w miejscu wychodzenia nici i robimy kolejne kółeczko. Pierwsza zielona połówka.

Odwracamy robótkę, powtarzamy manewr z przykładaniem nitki do igły aby dało się na niej zawiązać słupki fioletowe.

Po zrobieniu drugiej połówki odwracamy robótkę na prawo. Po środku między kolorami wystaje pętla z nici od igły.

Ciągniemy nitkę po stronie ucha, aż pętla zniknie.

Zamykamy kółeczko.


W taki sam sposób można wykonać taki kółeczkowy naszyjnik. Tylko długości "połówek" nie są równe.Jeśli jedno kółeczko składa się z kolorów w proporcjach 12 słupków czarnych do 6 słupków zielonych, to następne kółeczko odwrotnie.
Korzystając z moich schematów i kursów nie zapomnij podać linku do mojej strony. Dziękuję :o) Using my patterns and tutorials do not forget to put a link to my site. Thank you :o)
2015.02.12 13:37


- Wszelkie prawa zastrzeżone